Nowe obowiązki firm od 1 maja 2019 roku.
Nowe kasy mają umożliwić przesyłanie danych o tranzakcji do systemu teleinformatycznego skarbówki zwanego Centralnym Repozytorium Kas. Urzędnicy dowiedzą się zatem o każdym zakupie zewidencjonowanym na kasie fiskalnej. Będą w stanie więc ustalić wysokość podstawy opodatkowania, kwotę podatku należnego, stawkę podatku, rodzaju towaru/usługi, a także czas i miejsce instalacji kasy. Co istotne z punktu widzenia nabywcy towarów i usług, dane ich dotyczące będą anonimowe. Innymi słowy, dane z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta, oprócz numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy, w przypadku gdy nabywca poda ten numer w trakcie dokonywania transakcji. Szef KAS będzie zatem gromadził dane o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kas online przez danego podatnika, natomiast nie będzie miał żadnych informacji na temat konsumentów, nabywających dane towary lub usługi.
Jak zaznaczono podczas debaty sejmowej, z kas starego typu będzie można korzystać do momentu wygaśnięcia zezwoleń na ich użycie. Wyjątkiem będą branże narażone na wyłudzenia VAT. Zaliczono do nich m. in branżę paliwową, której przedstawiciele jako pierwsi będą musieli zakupić nowe kasy.
Terminy
Zgodnie z projektem,
Do 30 czerwca 2020 roku ze starych kasy będą mogły korzystać: placówki gastronomiczne (w tym również te działające sezonowo); przedsiębiorcy oferujący usługi hotelarskie; sprzedający węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych.
Do końca grudnia 2020 roku kasy będą musieli wymienić podatnicy świadczący usługi: fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów, prawnicze oraz usług związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej - wyłącznie w zakresie wstępu.
Wiemy już, że hucznie zapowiadane zmiany w stosowaniu kas fiskalnych nie wejdą w życie w połowie 2018 r. Ustawodawca się nie wyrobił i prace nad ustawą nadal trwają. Ma ona zacząć obowiązywać od czwartego kwartału 2018 r. a w pierwsze takie urządzenia znajdą się obowiązkowo na stanie niektórych firm z początkiem przyszłego roku. Kogo zmiany dotkną na początku?
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach – bo to o nim mowa – trafił do Sejmu 27 kwietnia 2018 r. Następnie 8 maja 2018 r. został skierowany do I czytania, a to miało miejsce 15 czerwca. Pierwotnie nowelizacja miała wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r. Tak się jednak nie stało, a obecna planowana data wejścia ustawy w życie to 1 października 2018 r. Nowe zasady stosowania kas fiskalnych mają jednak obligatoryjnie objąć pierwsze grupy przedsiębiorców dopiero (albo już) od 2019 r.
I tak projekt ustawy zakłada, ze kasy z kopią papierową i elektronicznym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku. Póki co nie zakłada się obowiązkowej wymiany kas rejestrujących na kasy on-line, z wyjątkami dotyczącymi niektórych branż.
W 2019 r. obowiązkowe nowe kasy fiskalne
Co do zasady w przyszłym roku przedsiębiorcy nie będą musieli wymieniać obecnych urządzeń na nowe. Niestety część podmiotów zostanie do tego zobligowana. Chodzi tutaj o obszary tzw. podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży. Dlatego, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, zdecydowano się część firm zobowiązań do wprowadzenia kas on-line. Obowiązek ten jednak ma być rozłożony w czasie.
I tak od 1 stycznia 2019 r. nowe kasy będą musieli mieć podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów (czyli mówiąc innymi słowy – warsztaty samochodowe), a także podatnicy trudniący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
Od dnia 1 lipca 2019 r. obowiązkowo kasy fiskalne on-line będą musieli stosować podatnicy świadczy usługi związane wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
Natomiast od dnia 1 stycznia 2020 r. nowe kasy rejestrujące „zagoszczą” u podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
Nadto nowelizacja ogranicza okres ważności potwierdzeń wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych dla kas z papierowym zapisem kopii do 31 grudnia 2018 r., natomiast dla kas z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.
W rezultacie obecnie stosowane urządzenia będą stopniowo znika z rynku.
22 czerwca 2018 roku opublikowano wymogi techniczne dla kas online
Kiedy piszemy o przepisach fiskalnych, zazwyczaj mamy na myśli regulacje, które w jakimś stopniu dotykają podatników, czyli użytkowników kas i drukarek rejestrujących. W tym przypadku jest jednak nieco inaczej… Nowe Rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, jest ważne przede wszystkim dla polskiej branży fiskalnej. To dzięki niemu producenci będą mogli zacząć wprowadzać na rynek modele online.
Czas na pierwsze kasy online!
W sumie od jakiegoś czasu wiadomo już, w jaki sposób będą działały nowe kasy rejestrujące, które mają funkcjonować w ramach systemu fiskalizacji online. Dlaczego w takim razie wspomniane modele nie są jeszcze dostępne na rynku? Odpowiedź jest prosta – dotychczas nie było oficjalnych przepisów, które pozwalałyby producentom rozpocząć tworzenie urządzeń z dodatkowymi funkcjami. Dlatego też opublikowanie Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii, w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, można uznać za moment przełomowy. 22 czerwca 2018 roku nowe przepisy zostały oficjalnie ogłoszone w Dzienniku Ustaw RP. Natomiast wejdą w życie po upływie 14 dni, czyli na początku lipca br. Wtedy też producenci technologii sprzedaży będą mogli zacząć zgłaszać się do Głównego Urzędu Miar – w celu uzyskania homologacji dla urządzeń online.
Innymi słowy, na razie wszystko wydaje się iść w tym kierunku, że nowe kasy rejestrujące faktycznie pojawią się na rynku w drugiej połowie 2018 roku. Warto też podkreślić, iż zgodnie z przygotowywaną nowelizacją ustawy VAT, część przedsiębiorców wdroży obowiązkowo urządzenia online do 31 grudnia br. A trudno przecież byłoby kupić i zainstalować coś, co w ogóle nie jest dostępne w sprzedaży. Każda kasa rejestrująca, która jest oferowana przez dystrybutorów technologii sprzedaży, musi bowiem posiadać ważną homologację Głównego Urzędu Miar.
Co zaoferują urządzenia nowego typu?
Przy okazji dzisiejszego wpisu warto przypomnieć, na czym będą polegały najważniejsze „nowości” w kasach fiskalnych online. Wspomniane urządzenia zaoferują przede wszystkim transmisję danych do systemu nadzorowanego przez organy skarbowe. CRK, czyli Centralne Repozytorium Kas, pozwoli zaś na analizowanie tych informacji i skuteczniejsze kontrolowanie polskich podatników.
Ważną funkcją urządzeń online będzie też realizowanie paragonów fiskalnych w formie cyfrowej. Przedsiębiorcy zostaną zobligowani do wystawienia i przesłania elektronicznego dokumentu wtedy, gdy klienci wyrażą chęć otrzymania takiego dowodu sprzedaży. Co za tym idzie, podstawową formą wystawiania paragonów pozostanie ich papierowy wydruk.
Ponadto, każda kasa fiskalna online będzie posiadała ustandaryzowany protokół komunikacyjny, dzięki któremu zagwarantuje współpracę z terminalem płatniczym. To rozwiązanie ma się przyczynić do popularyzacji transakcji elektronicznych w Polsce. Obecnie bowiem tylko wybrane kasy rejestrujące mogą się komunikować z terminalami do kart płatniczych.
Ulga na zakup kasy fiskalnej online
Podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie oraz podatnicy zobligowani do wymiany kas na urządzenia online’owe w określonych terminach będą mogli skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Podobnie jak obecnie, ma ona wynosić do 700 zł na każde zgłoszone urządzenie. Ulga przysługiwała będzie jednak wyłącznie na kasy online’owe. Projektowane przepisy przewidują także zmiany dot. okoliczności obligujące podatników do zwrotu dokonanego odliczenia.
Zakup kasy fiskalnej wiąże się zwykle ze sporym wydatkiem – stanowi on obciążenie przede wszystkim dla najmniejszych działalności. Z tego względu ustawodawca umożliwia podatnikom skorzystanie z ulgi na zakup kasy fiskalnej. W przypadku czynnych podatników VAT odliczenia takiego dokonuje się w deklaracji VAT-7 lub VAT-7K. Natomiast podatnicy korzystający ze zwolnienia z VAT otrzymują przysługującą im kwotę przelewem na rachunek bankowy.
Wraz z wejściem w życie przepisów dotyczących kas fiskalnych online zmienią się zasady przysługiwania przedsiębiorcom ulgi na zakup tego urządzenia.
Komu przysługuje ulga na zakup kasy online
Zmiany mają zostać wprowadzone w art. 111 ust. 4 ustawy o VAT. Po wejściu w życie nowych przepisów regulacja ta ma wskazywać, iż prawo do uzyskania ulgi na kasę fiskalną przysługuje podatnikom, u których powstanie obowiązek ewidencjonowania i którzy rozpoczną to ewidencjonowanie w obowiązujących terminach przy zastosowaniu kas fiskalnych online.
Oznacza to, iż podatnicy rozpoczynający ewidencjonowanie, którzy będą chcieli skorzystać z ulgi na kasę, będą musieli zakupić urządzenie online’owe. Ulga nie będzie przysługiwała na kasy fiskalne „starego” typu. Przewidziano jednak przepisy przejściowe, zgodnie z którymi ulga przysługiwałaby na obecnych zasadach tym przedsiębiorcom, którzy nabyli kasy fiskalne z elektroniczną lub papierową kopią paragonu przed wejściem w życie ustawy zmieniającej.
Ulga na kasę online dla branż obowiązkowo wymieniających urządzenia
Z nowododanych przepisów art. 145b ma wynikać również, iż ulga na kasę przysługuje podatnikom, którzy ze względu na wykonywanie określonych czynności zostaną zobligowani do wymiany kasy na urządzenie online’owe.
Zobowiązanymi do stosowania kas online są podatnicy wykonujący następujące czynności:
- Od 1 stycznia 2019 r.: usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów; sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych
- Od 1 lipca 2019 r.: usługi związane z wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania
- Od 1 stycznia 2020 r.: usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze, oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu
Podatnicy wymieniający kasę na online’ową w związku z nałożonym na nich obowiązkiem będą mogli skorzystać z ulgi na kasę fiskalną, nawet jeśli wcześniej już takiego odliczenia dokonali na inne urządzenie.
Powyższe zawiera projekt art. 145b ustawy o VAT:
Art. 145b. 1. Podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:
1) do dnia 31 grudnia 2018 r. – do:
a) świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
b) sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;
2) do dnia 30 czerwca 2019 r. – do świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania;
3) do dnia 31 grudnia 2019 r. – do świadczenia usług fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, budowlanych, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych oraz związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
2. Przepis ust. 1 stosuje się tylko do kas rejestrujących, przy zastosowaniu których jest prowadzona ewidencja sprzedaży w zakresie sprzedaży towarów lub świadczenia usług wymienionych w ust. 1.
3. Podatnicy, o których mowa w ust. 1, mogą dokonać odliczenia lub zwrotu, o których mowa w art. 111 ust. 4 i 5, na zakup kas rejestrujących, o których mowa w art. 111 ust. 6a, przy czym za dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przyjmuje się dzień:
1) 1 stycznia 2019 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 1;
2) 1 lipca 2019 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
3) 1 stycznia 2020 r. – dla podatników, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
Ulga na zakup kasy fiskalnej online – ile będzie wynosić?
Podobnie jak obecnie, ulga na zakup kasy fiskalnej online ma wynosić 90% kosztów zakupu urządzenia, nie więcej jednak niż 700 zł. Niestety, twórcy projektu ostatecznie wycofali się z podniesienia kwoty maksymalnej ulgi z obecnych 700 zł do 1.000 zł.
Przewidziano także wprowadzenie zapisu, zgodnie z którym kasa została zakupiona w związku z powstaniem obowiązku i rozpoczęciem ewidencjonowania, jeżeli zakup nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania.
Projekt zmian w art. 111 ustawy o VAT związanych z ulgą na zakup kasy fiskalnej:
4. Podatnicy, u których:
1) powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a, w obowiązujących terminach,
2) nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży i którzy rozpoczęli prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a, oraz dotychczas nie używali kas rejestrujących lub kas, o których mowa w art. 145a ust. 1, do prowadzenia ewidencji sprzedaży
– mogą odliczyć od podatku należnego kwotę wydaną na zakup każdej z tych kas rejestrujących, w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł, pod warunkiem że zakup tych kas nastąpił nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji.
Zwrot ulgi na kasę fiskalną
Projekt ustawy nowelizacyjnej przewiduje także doprecyzowanie pewnych sformułowań, które przez lata wzbudzały wiele wątpliwości podatników. Dotyczą one przepisów obligujących przedsiębiorców do zwrotu uzyskanej ulgi w pewnych okolicznościach. Zmiany mają zostać wprowadzone w art. 111 ust. 6 ustawy o VAT – zgodnie z nowym brzmieniem przepisu, podatnik będzie zobowiązany do zwrotu ulgi, jeśli w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania zakończy działalność gospodarczą, nie podda w obowiązujących terminach kasy rejestrującej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy serwis, a także w przypadku naruszenia warunków związanych z odliczeniem kwoty ulgi.
Projekt zmian w art. 111 ust. 6:
6. Podatnicy są obowiązani do zwrotu odliczonych lub zwróconych im kwot wydanych na zakup kas rejestrujących, w przypadku gdy w okresie 3 lat od dnia rozpoczęcia prowadzenia ewidencji sprzedaży zakończą działalność gospodarczą lub nie poddadzą w obowiązujących terminach kas rejestrujących obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy serwis, a także w innych
Obecne sformułowanie „zaprzestanie używania kasy” zostanie zastąpione precyzyjniejszym „zakończy działalność gospodarczą”. Z kolei zamiast „niedokonania zgłoszenia kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego” pojawi się „nie poddanie w obowiązujących terminach kasy rejestrującej obowiązkowemu przeglądowi technicznemu przez właściwy serwis”. Takie ujęcia mają bez wątpliwości wskazywać okoliczności pozbawiające podatnika prawa do ulgi na kasę.