Skuteczna naprawa i wymiana układu BGA w laptopie – zdaj się na profesjonalistów Zajmujemy się profesjonalną naprawą układów BGA (Ball Grid Array) na płycie głównej – układy graficzne oraz mostki południowe i północne. Podczas serwisu wykorzystujemy wyłącznie specjalistyczny sprzęt renomowanych firm, a nasze wieloletnie doświadczenie oraz odpowiednia wiedza pozwalają nam na sprawną i skuteczną diagnozę oraz naprawę laptopów w kwestii BGA. Co ciekawe awarie układów BGA odpowiadają obecnie za 3/4 wszystkich usterek laptopów!
Oferowana przez nas usługa wymiany BGA znajduje zastosowanie w przypadku, gdy laptop:
- nie reaguje na przycisk POWER, - po włączeniu wydaje sygnały dźwiękowe i występuje całkowity brak obrazu, - często się zawiesza się, - na ekranie urządzenia podczas pracy pojawia się obraz z artefaktami, - ekran jest podzielony na kilka części (2, 4 lub 6), - obraz jest w niskiej rozdzielczości oraz podstawowej palecie barw, - nie wykrywa dysku twardego, napędu DVD, USB lub pamięci.
Powyższe objawy są oznaką uszkodzenia wadliwego układu BGA.
Jakie są przyczyny wadliwości układów BGA?
Przyczyną uszkodzenia układów BGA jest awaria podobna do usterki tzw. „zimne luty”, jednak w tym przypadku następuje również pękanie kulek, które łączą elementy pomiędzy krzemowym rdzeniem a obudową układu. W wielu sytuacjach reballing, czyli wymiana kulek rozwiązuje tak naprawdę problem. Układ BGA podczas tego procesu przechodzi 3 cykle grzewcze w temperaturach topnienia spoiwa, co powoduje znaczną poprawę pękniętych połączeń między krzemem a obudową układu BGA. Jednak należy podkreślić, iż reballing nie powoduje, że układ jest tak trwały jak na początku.
Kolejna kwestia to fakt, iż awarie układów BGA pojawiają się najczęściej w przypadku jednego z producentów, który po długich dochodzeniach oficjalnie przyznał się, że wyprodukował uszkodzoną serię układów BGA. Sprawa ta dotyczy firmy nVidia – głównym błędem było wykorzystanie złego stopu spoiwa, które łączy krzem z obudową układu, a także zastosowanie złego kleju, który z kolei tracił stabilność już w temperaturze około 60 stopni C.
Kiedy wystarczy proces reballingu ?
Reballing jest to jedna z metod naprawy laptopów polegająca na wymianie skoordynowanego lub pękniętego spoiwa, które łączy układ BGA z płytą główną laptopa. Warto jednak podkreślić, iż reballing jest skuteczny jedynie w przypadku, gdy faktycznie doszło do uszkodzenia połączenia BGA. Taką diagnozę może wydać jedynie profesjonalny serwis, który posiada odpowiednią wiedzę oraz sprzęt. Niestety bardzo często dochodzi do błędnej diagnozy i okazuje się, że to nie uszkodzenie spoiwa, a awaria całego układu BGA. W takiej sytuacji proces reballingu nie przyniesie żadnych korzyści i wymagana jest profesjonalna wymiana całego układu BGA.
Poniżej krótki opis prawidłowo przeprowadzonego procesu reballingu:
- wylutowanie układu BGA, - usunięcie resztek spoiwa z układu BGA oraz z płyty głównej, - nałożenie nowego spoiwa, - ponowne wlutowanie układu do płyty głównej laptopa, - weryfikacja procesu oraz przeprowadzenie testów.
Natomiast całkowita wymiana uszkodzonego układu BGA jest wymagana, gdy jednoznacznie stwierdzono, że to właśnie on odpowiada za awarię laptopa. W jaki sposób można to rozpoznać? Oczywiście tutaj w dużej mierze liczy się doświadczenie i umiejętności pracowników serwisu, ale również można sprawdzić model układu i sprawdzić czy należał on do wadliwej serii. Kolejne potwierdzenie, że problem leży w układzie BGA to niedziałanie laptopa mimo prawidłowo przeprowadzonego procesu reballingu, a także wykluczenie wszystkich innych możliwych przyczyn uszkodzenia sprzętu.
Całkowita wymiana układu BGA – najskuteczniejsza metoda naprawy
Wymiana układu BGA na nowy to obecnie najbardziej skuteczna metoda naprawy laptopa – żywotność tych najbardziej awaryjnych i równocześnie najczęściej wymienianych układów to około 3-4 lata. Tak więc decydując się na zupełnie nowy układ BGA, możemy być pewni, że laptop posłuży nam jeszcze przez kolejnych kilka lat. Równocześnie w tym czasie raczej mało prawdopodobne jest pojawienie się innych awarii, bowiem to właśnie uszkodzenie układów BGA odpowiada za około 3/4 wszystkich usterek występujących w laptopach. Wymiana układu BGA jest więc jak najbardziej korzystna dla naszego urządzenia. Wadliwe układy graficzne oraz mostki północne występują głównie w przypadku sprzętu firmy nVidia – jak się okazuje około 80 % z nich nie podlega procesowi reballingu i w celu naprawy konieczna jest wymiana układu na nowy.
Reballing czy wymiana układu BGA?
Jeśli chcemy być pewni co do skutecznej i korzystnej dla nas naprawy laptopa, powinniśmy zdecydować się na całkowitą wymianę układu BGA. Oczywiście w takiej sytuacji należy liczyć się z dosyć wysoką ceną za tego typu usługę, jednak bez wątpienia nie równa się ona z zakupem nowego laptopa. Sam reballing także w niektórych przypadkach pomaga przedłużyć żywotność układu, jednak nigdy nie mamy pewności na ile taka naprawa wystarczy i czy nie spowoduje dodatkowych uszkodzeń. Poza tym wymiana układu BGA jest zawsze objęta dodatkową gwarancją, natomiast proces reballingu już niekoniecznie.