Kasy fiskalne online od 1 maja 2019 roku
Termin wprowadzenia kas fiskalnych online na polski rynek jest już pewny – nowe przepisy wejdą w życie 1 maja 2019 r. Ustawa nowelizacyjna została ostatecznie podpisana przez prezydenta. W terminie tym wejdzie też w życie rozporządzenie w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Sprawdź, kiedy pojawią się pierwsze kasy online’owe i kto w nowym stanie prawnym będzie mógł skorzystać z ulgi na kasę.
Polscy przedsiębiorcy i producenci kas fiskalnych wreszcie doczekali się nowych przepisów. Po zaakceptowaniu treści projektu przez Sejm i Senat, dnia 3 kwietnia 2019 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Nowy akt prawny zacznie obowiązywać od 1 maja 2019 r.
Podpisanie ustawy nowelizacyjnej przez prezydenta otworzyło producentom urządzeń fiskalnych drogę do wprowadzania na rynek kas fiskalnych online. Kasy nowej generacji będą działały na podobnej zasadzie, co urządzenia stosowane obecnie. Zostaną jednak wyposażone w inne ważne funkcje. Jedną z nich jest przesyłanie danych m.in. o transakcjach do Centralnego Repozytorium Kas – systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
Pierwsze kasy fiskalne online w 2019 r.
Producenci już od wielu miesięcy znali wymagania dotyczące kas fiskalnych online. Zostały one określone w rozporządzeniu Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (Dz. U. z 2018 r. poz. 1206), które weszło w życie już w lipcu 2018 r. Potrzebna jednak była podstawa prawna do wprowadzenia kas online na rynek i użytkowania ich przez polskich przedsiębiorców. Wymagało to zmian przede wszystkim w ustawie o VAT oraz ustawie – Prawo o miarach.
Do modernizacji polskiego systemu kasowego przygotowana jest m.in. firma Posnet – wiodący producent urządzeń fiskalnych. Przygotowane przez tę markę urządzenia online’owe pozytywnie przeszły już wszystkie testy w Głównym Urzędzie Miar. Oznacza to, iż spełniają kryteria określone we wspomnianym rozporządzeniu i mogą uzyskiwać niezbędne homologacje. W ofercie Posnet pojawią się m.in. urządzenia Ergo online i Thermal online. Tak jak zapowiadano od początku, ceny kas online’owych w porównaniu ze swoimi odpowiednikami kas z elektroniczną kopią paragonu nie ulegną zmianie.
Ulga na kasę onlineową w 2019 r.
Ustawa o kasach online to nie jedyny nowy akt prawny, który zacznie obowiązywać od 1 maja 2019 r. Tego dnia wejdzie też w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Opublikowanie nowego aktu prawnego w tej sprawie jest niezbędne w związku z przepisami dotyczącymi kas online’owych.
Podobnie jak obecnie, ulga na kasę online będzie wynosić 90% jej wartości netto, nie więcej jednak niż 700 zł za jedno urządzenie. Skorzystać będą z niej mogli nowi podatnicy – ci, którzy dopiero wprowadzają kasę fiskalną w działalności, a także podatnicy wymieniający urządzenie na online’owe w związku z nałożonym na nich obowiązkiem. Przy tym należy podkreślić, iż ulga będzie przysługiwała wyłącznie na urządzenia online’owe. Nie będą mogli z niej skorzystać przedsiębiorcy decydujący się na zakup kasy „starego” typu.
Aby odliczyć lub otrzymać ulgę, trzeba będzie spełnić określone warunki. Konieczne będą:
Terminowa fiskalizacja urządzenia online’owego
Rozpoczęcie ewidencjonowania sprzedaży w określonym ustawowo terminie
Przekazanie do urzędu skarbowego kopii faktury zakupu, dowodu zapłaty oraz kopii raportu dobowego, potwierdzającego rozpoczęcie ewidencji sprzedaży
Podobnie jak obecnie, ulgę na kasę fiskalną będzie można utracić. Stanie się tak między innymi w przypadku, gdy podatnik w ciągu 3 lat od rozpoczęcia ewidencjonowania spóźni się z dokonaniem okresowego przeglądu technicznego.
Pierwsze branże obowiązkowo wymienią kasy fiskalne na urządzenia online’owe już 1 stycznia 2020 r. Będą to podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania, regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon i kół dla pojazdów silnikowych i motorowerów, a także zajmujący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu do napędów silników spalinowych.