Co zrobić, aby zminimalizować skutki zalania laptopa cieczą?
Oczywiście, każdy posiadacz laptopa doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że podczas korzystania z tego przenośnego urządzenia na należy spożywać posiłków oraz napojów, bowiem tylko tak możemy ustrzec nasz komputer przed ewentualnym zalaniem i zniszczeniem. To jednak tylko teoria, bowiem w praktyce wszystko jak zawsze wygląda inaczej i zdecydowana większość użytkowników - jak nie wszyscy – jedzą i piją podczas pracy przed laptopem bez myślenia o niezbyt przyjemnych konsekwencjach takiego zachowania. Aż w końcu dochodzi do zalania naszego ukochanego laptopa. I co wtedy? Zapewne jesteśmy wściekli i zaskoczeni jednocześnie, często czujemy się wręcz bezradni… Ale nie czas na bezczynność! Wręcz przeciwnie, należy zachować zimną krew i działać NATYCHMIAST!
Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych kroków, które konieczne należy wykonać, aby zminimalizować skutki zalania cieczą laptopa.
1. Odłącz źródło prądu
W pierwszej kolejności po zalaniu laptopa należy jak najszybciej odłączyć urządzenie od wszelkich źródeł prądu. Odłączamy więc zasilacz, a następnie akumulator. Jeśli bateria jest wbudowana i nie możemy jej usunąć, wtedy musimy poszukać ukrytego przycisku, który spowoduje reset/wyłączenie baterii – jest on zwykle ulokowany na spodzie i przypomina wyglądem małą dziurkę, podobną do mikrofonu. W celu zresetowania baterii niezbędny będzie spinacz biurowy, igła, wykałaczka itp. Oczywiście w razie posiadania odpowiednich umiejętności, można również zdemontować (szybko) płytę główną i odpiąć akumulator z gniazda.
2. Suszenie laptopa
Kolejny krok to próba dokładnego osuszenia laptopa oraz uniemożliwienie przedostania się cieczy w głąb urządzenia, zwłaszcza do płyty głównej. Bez zastanowienia powinniśmy odwrócić laptopa do góry nogami, przy czym pokrywa laptopa pozostaje otwarta. Połóżmy laptopa w taki sposób, aby odwrócona klawiatura leżała płasko na biurku czy stole, natomiast matryca zwisa swobodnie w pozycji pionowej w dół. Pod urządzenie warto jest ułożyć jeszcze sporą ilość papierowych ręczników lub chusteczek, czy innych materiałów, co pozwoli na wchłonięcie nadmiaru płynu oraz zabezpieczy laptopa przed ewentualnym zarysowaniem.
3. Czekamy, czekamy i czekamy…
Zabezpieczony oraz ułożony w odpowiedni sposób laptop, należy pozostawić na jedną lub dwie doby w całkowitym „spokoju” w celu całkowitego wyschnięcia urządzenia. Często spotykanym błędem wśród właścicieli zalanych komputerów jest brak wystarczającej cierpliwości – po prostu chcą oni jak najszybciej sprawdzić czy ich ukochany laptop jeszcze działa i czy przypadkiem nie mogą jeszcze czegoś zrobić, by go uratować. Nigdy nie należy tego robić, ponieważ zbyt wczesna próba uruchomienia urządzenia, zanim jeszcze całkowicie wyschnie, może doprowadzić do zwarcia i dodatkowych kosztów naprawy. Dalsze postępowanie i czynności naprawcze zależą już od rodzaju rozlanego płynu oraz szybkiej reakcji tuż po zalaniu.
4. Oddaj laptopa do serwisu
Po odczekaniu i całkowitym osuszeniu urządzenia, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do serwisu, gdzie pracownik szybko oceni powstałe szkody, a także wyczyści laptopa oraz w razie konieczności dokona naprawy. Jeśli tylko zadziałaliśmy natychmiastowo i postępowaliśmy zgodnie z powyższymi wskazówkami, to ryzyko poważnych awarii jest naprawdę minimalne. Pewne jest jedynie to, że uszkodzeniom uległa klawiatura, która była bezpośrednio zalana cieczą. Wiele osób po osuszeniu nie oddaje laptopa do punktu serwisowego tylko działa na własną rękę próbując uruchomić komputer. Niestety nie zdają sobie sprawy z tego, że w przypadku nieoczyszczenia laptopa, resztki cieszy mogą wywołać w przyszłości poważne konsekwencje – nawet jeśli udało nam się uruchomić urządzenie, to przez naszą nierozwagę szybko komputer może ulec naprawdę poważnej awarii.
Elektrokorozja – co to jest?
Napoje, które pijemy zawierają kwasy: ortofosforowy, askorbinowy, cytrynowy, a także sole mineralne czy też inne składniki. To właśnie one, a nie sama ciecz są tak groźne w skutkach dla naszego laptopa. Po odparowaniu wody z rozlanego napoju, te szkodliwe substancje osadzają się wewnątrz urządzenia, co z kolei prowadzi do korozji metalowych elementów oraz do mikro zwarć i zaburzeń w przepływie sygnałów. W przypadku takich napojów jak m.in. soki owocowe, czy coca-cola, korozja w laptopie może przebiegać bardzo szybko i właśnie dlatego tak ważna jest jak najszybsza wizyta w serwisie.
Elektrokorozja ma miejsce podczas oddziaływania na metale przewodników elektryczności np. roztworów, które zawierają jony lub płynnych elektrolitów. W wyniku przepływu prądu dochodzi do rdzewienia metalowych części.
Wizyta w punkcie serwisowym po zalaniu laptopa jest koniecznością!
Jeśli urządzenie zostało zalane kwaśnym lub słodkim napojem (np. coca-cola, słodzona kawa, mleko, piwo, herbata), to w tej sytuacji powinniśmy niezwłocznie udać się do serwisu. Tego typu napoje, które swoją drogą są najbardziej popularne, powodują największe uszkodzenia.